MPC561CVR40
NXP USA Inc.
Prodotto No:
MPC561CVR40
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
388-PBGA (27x27)
Descrizione:
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PowerPC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type ROMless
RAM Size 32K x 8
Number of I/O 64
Peripherals POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package 388-PBGA (27x27)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series MPC5xx
Package / Case 388-BBGA
Core Size 32-Bit Single-Core
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity CANbus, EBI/EMI, SCI, SPI, UART/USART
Program Memory Size -
Data Converters A/D 32x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.5V ~ 2.7V