MS3126F12-8PX
Amphenol Industrial Operations
Prodotto No:
MS3126F12-8PX
Descrizione:
PTSE 8C 8#20 PIN PLUG
Guida per l'utente
Cable Opening 0.312" (7.93mm)
Backshell Material, Plating Aluminum, Olive Drab Chromate over Cadmium
Insert Material Neoprene
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 7.5A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish Olive Drab Chromate over Cadmium
Shell Size - Insert 12-8
Mfr Amphenol Industrial Operations
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Plug, Male Pins
Features Backshell, Cable Clamp, Coupling Nut
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 125°C