NCP1117ST285T3
onsemi
Prodotto No:
NCP1117ST285T3
Pacchetto:
SOT-223
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223
Guida per l'utente
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 10 mA
PSRR 68dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 20V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-223
Control Features -
Series -
Package / Case TO-261-4, TO-261AA
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA