NCP500SN26T1G
onsemi
Prodotto No:
NCP500SN26T1G
Pacchetto:
5-TSOP
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.6V 150MA 5TSOP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
Voltage - Input (Max) 6V
PSRR 62dB (1kHz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 300 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.6V
Voltage Dropout (Max) 0.01V @ 1mA