NJU7201L55
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Prodotto No:
NJU7201L55
Pacchetto:
TO-92-3
Descrizione:
IC REG LINEAR 5.5V 100MA TO92-3
Guida per l'utente
Operating Temperature -25°C ~ 75°C
PSRR -
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-92-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Protection Features -
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 40mA