NJU7261U30
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Prodotto No:
NJU7261U30
Pacchetto:
SOT-89-5
Descrizione:
IC REG BOOST 3V 250MA SOT89-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -25°C ~ 75°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5V
Output Type Fixed
Current - Output 250mA (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-89-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 1V
Series -
Function Step-Up
Package / Case SOT-89-5/6
Frequency - Switching 30kHz
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V