P082D-16CAR50K
TT Electronics/BI
Prodotto No:
P082D-16CAR50K
Produttore:
TT Electronics/BI
Descrizione:
POT 50K OHM 1/40W PLASTIC LOG
Guida per l'utente
Number of Gangs 2
Bushing Thread M6 x 0.75
Actuator Diameter 0.138" (3.50mm), 0.197" (5.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.827" (21.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P08x
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.368" x 0.303" Face (9.35mm x 7.70mm)