P16EET11FGRNGRN
E-Switch
Prodotto No:
P16EET11FGRNGRN
Produttore:
E-Switch
Descrizione:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color Neon, Green
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Rectangular, Button
Panel Cutout Dimensions Circular - 16.00mm Dia
Current Rating (Amps) 8A (AC), 6A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 110 VAC
Series P16
Voltage Rating - DC 24 V
Type Standard, Illuminated
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V