P231-EC30BR500K
TT Electronics/BI
Prodotto No:
P231-EC30BR500K
Produttore:
TT Electronics/BI
Descrizione:
POT 500K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread M8 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.181" (30.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series P231
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 500k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)