P260T-D1BF4CB4K7
TT Electronics/BI
Prodotto No:
P260T-D1BF4CB4K7
Produttore:
TT Electronics/BI
Descrizione:
POT 4.7K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
Guida per l'utente
Number of Gangs 1
Bushing Thread 3/8-32
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Flatted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.945" (24.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 295°
Series P260
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Mfr TT Electronics/BI
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 4.7k
Size - Body Square - 0.500" x 0.500" Face (12.70mm x 12.70mm)