Casa / Microcontrollers / P89V51RB2BBC,557
minImg
P89V51RB2BBC,557
NXP USA Inc.
Prodotto No:
P89V51RB2BBC,557
Produttore:
NXP USA Inc.
Pacchetto:
44-TQFP (10x10)
Descrizione:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor 8051
Speed 40MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 32
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series 89V
Package / Case 44-TQFP
Core Size 8-Bit
Mfr NXP USA Inc.
Connectivity SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Data Converters -
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V