PCA.3S.308.CLLC72
LEMO
Prodotto No:
PCA.3S.308.CLLC72
Produttore:
LEMO
Descrizione:
LSR 8C CHR 7.2MM C FREE RECP
Guida per l'utente
Cable Opening 0.228" ~ 0.283" (5.80mm ~ 7.20mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 10A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 308
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C