PCF0G151MCL1GS
Nichicon
Prodotto No:
PCF0G151MCL1GS
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 4V SMD
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 4 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 22mOhm
Ratings -
Series PCF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.8 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 150 µF