PCF1C560MCL1GS
Nichicon
Prodotto No:
PCF1C560MCL1GS
Descrizione:
CAP ALUM POLY 56UF 20% 16V SMD
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 2.9 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 56 µF