PEG.0K.303.CYMC30
LEMO
Prodotto No:
PEG.0K.303.CYMC30
Produttore:
LEMO
Descrizione:
LKR W.NUT KEYG 3C CHR 3.0MM C
Guida per l'utente
Cable Opening 0.102" ~ 0.118" (2.60mm ~ 3.00mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP66/IP68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 8A
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 303
Mfr LEMO
Contact Material Bronze
Connector Type Receptacle, Female Sockets
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 200°C