PHC1254250KG
Nichicon
Prodotto No:
PHC1254250KG
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP FILM 2.5UF 10% 250VDC AXIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.531" Dia x 1.063" L (13.50mm x 27.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.8 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 250V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 160V
Mfr Nichicon
Capacitance 2.5 µF