PHC1404250KJ
Nichicon
Prodotto No:
PHC1404250KJ
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP FILM 2.5UF 10% 400VDC AXIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.669" Dia x 1.260" L (17.00mm x 32.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.2 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Nichicon
Capacitance 2.5 µF