PIC16C54A-10E/P
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16C54A-10E/P
Pacchetto:
18-PDIP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 18-PDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 18-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V