Casa / Microcontrollers / PIC16C554T-20E/SS
minImg
PIC16C554T-20E/SS
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16C554T-20E/SS
Pacchetto:
20-SSOP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 80 x 8
Number of I/O 13
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SSOP
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 896B (512 x 14)
Data Converters -
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V