Casa / Microcontrollers / PIC16C55A-20E/SO
minImg
PIC16C55A-20E/SO
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16C55A-20E/SO
Pacchetto:
28-SOIC
Descrizione:
IC MCU 8BIT 768B OTP 28SOIC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 20
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-SOIC
Series PIC® 16C
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 768B (512 x 12)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V