Casa / Microcontrollers / PIC16C56T-10E/SO
minImg
PIC16C56T-10E/SO
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16C56T-10E/SO
Pacchetto:
18-SOIC
Descrizione:
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18SOIC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 10MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 25 x 8
Number of I/O 12
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 18-SOIC
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Data Converters -
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V