PIC16C74A-20E/L
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16C74A-20E/L
Pacchetto:
44-PLCC (16.59x16.59)
Descrizione:
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type OTP
RAM Size 192 x 8
Number of I/O 33
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Oscillator Type External
EEPROM Size -
Series PIC® 16C
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Data Converters A/D 8x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 6V