PIC16F1718-E/SP
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16F1718-E/SP
Pacchetto:
28-SPDIP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 24
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 28KB (16K x 14)
Data Converters A/D 17x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V