PIC16F1776-I/SO
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16F1776-I/SO
Pacchetto:
28-SOIC
Descrizione:
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Data Converters A/D 17x10b; D/A 3x5b, 3x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 5.5V