PIC16F526-I/ST
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16F526-I/ST
Pacchetto:
14-TSSOP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14TSSOP
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 67 x 8
Number of I/O 11
Peripherals POR, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 14-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 1.5KB (1K x 12)
Data Converters A/D 3x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V