PIC16F720-E/P
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16F720-E/P
Pacchetto:
20-PDIP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20DIP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 17
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package 20-PDIP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 12x8b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V