PIC16F753-I/ST
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16F753-I/ST
Pacchetto:
14-TSSOP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14TSSOP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 11
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 14-TSSOP
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® 16F
Package / Case 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 8x10b; D/A 1x9b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V