Casa / Microcontrollers / PIC16LF1902-I/SO
minImg
PIC16LF1902-I/SO
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC16LF1902-I/SO
Pacchetto:
28-SOIC
Descrizione:
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor PIC
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 25
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 28-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series PIC® XLP™ 16F
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity -
Program Memory Size 3.5KB (2K x 14)
Data Converters A/D 11x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V