PIC18F248-I/SP
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC18F248-I/SP
Pacchetto:
28-SPDIP
Descrizione:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SPDIP
Guida per l'utente
DigiKey Programmable Verified
Core Processor PIC
Speed 40MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 768 x 8
Number of I/O 22
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Through Hole
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 28-SPDIP
Oscillator Type External
EEPROM Size 256 x 8
Series PIC® 18F
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 5x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V