Casa / Microcontrollers / PIC24FJ16MC101-E/SO
minImg
PIC24FJ16MC101-E/SO
Microchip Technology
Prodotto No:
PIC24FJ16MC101-E/SO
Pacchetto:
20-SOIC
Descrizione:
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20SOIC
Core Processor PIC
Speed 16 MIPs
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 15
Peripherals Brown-out Detect/Reset, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size -
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Core Size 16-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V