Casa / Fixed Inductors / PM124SH-271M-RC
minImg
PM124SH-271M-RC
Bourns Inc.
Prodotto No:
PM124SH-271M-RC
Descrizione:
FIXED IND 270UH 800MA 780MOHM SM
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 800mA
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 10 @ 796kHz
Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 800 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 780mOhm Max
Inductance 270 µH
Series PM124SH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 6MHz