Casa / Fixed Inductors / PM1608S-101M-RC
minImg
PM1608S-101M-RC
Bourns Inc.
Prodotto No:
PM1608S-101M-RC
Descrizione:
FIXED IND 100UH 300MA 480MOHM SM
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq 40 @ 100kHz
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.260" L x 0.173" W (6.60mm x 4.40mm)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 480mOhm Max
Inductance 100 µH
Series PM1608S
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 10MHz