PMB2253100KFRB
Nichicon
Prodotto No:
PMB2253100KFRB
Descrizione:
CAP FILM 0.1UF 10% 2.5KVDC SCREW
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 725V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF