PMB2302680KFP
Nichicon
Prodotto No:
PMB2302680KFP
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP FILM 0.068UF 10% 3KVDC SCREW
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.004" (25.50mm)
Termination Screw Terminals
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 11.5 mOhms
Ratings -
Series PMB
Voltage Rating - DC 3000V (3kV)
Package / Case Rectangular Box
Voltage Rating - AC 750V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.068 µF