PQ20RX11
Sharp Microelectronics
Prodotto No:
PQ20RX11
Pacchetto:
TO-220-5
Descrizione:
IC REG LINEAR POS ADJ 1A TO220-5
Guida per l'utente
Operating Temperature -20°C ~ 80°C
Current - Quiescent (Iq) 8 mA
PSRR 45dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Adjustable
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Output Configuration Positive
Mounting Type Through Hole
Voltage - Output (Max) 20V
Product Status Obsolete
Supplier Device Package TO-220-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case TO-220-5 Formed Leads
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Sharp Microelectronics
Voltage - Output (Min/Fixed) 3V
Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 500mA