Casa / Rocker Switches / PRBSA1-16F-BW000
minImg
PRBSA1-16F-BW000
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Prodotto No:
PRBSA1-16F-BW000
Descrizione:
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V
Guida per l'utente
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 85°C
Ingress Protection -
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 27.60mm x 13.80mm
Current Rating (Amps) 16A (AC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 100,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series PRB
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V