Casa / Headers, Male Pins / PREC031SBAN-M71RC
minImg
PREC031SBAN-M71RC
Sullins Connector Solutions
Prodotto No:
PREC031SBAN-M71RC
Descrizione:
CONN HEADER R/A 31POS 2.54MM
Guida per l'utente
Insulation Height 0.098" (2.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 31
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)