Casa / Limit Switches / PS21M-US11RT-T00
minImg
PS21M-US11RT-T00
Carlo Gavazzi Inc.
Prodotto No:
PS21M-US11RT-T00
Produttore:
Carlo Gavazzi Inc.
Descrizione:
SWITCH SNAP ACTION DPST 3A 120V
Guida per l'utente
Operating Position -
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Release Force -
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Side Rotary, Roller
Current Rating (Amps) 3A (AC), 1.1A (DC)
Circuit DPST-NO/NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Active
Series PS21M
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-Mom, Off-Mom
Operating Force 8.000gf
Overtravel -
Voltage Rating - AC 120 V