PSB2252100KGL
Nichicon
Prodotto No:
PSB2252100KGL
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP FILM 10000PF 10% 2.5KVDC RAD
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 51 mOhms
Ratings -
Series PSB
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 725V
Mfr Nichicon
Capacitance 10000 pF