PTD902-2020K-A104
Bourns Inc.
Prodotto No:
PTD902-2020K-A104
Produttore:
Bourns Inc.
Descrizione:
POT 100K OHM 1/40W CARBON LOG
Guida per l'utente
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series Pro Audio PTD90
Power (Watts) 0.025W, 1/40W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Rectangular - 0.445" x 0.374" Face (11.30mm x 9.50mm)