PTR016V0400-TR
Eaton - Electronics Division
Prodotto No:
PTR016V0400-TR
Descrizione:
PTC RESET FUSE 16V 4A RADIAL
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 16V
Current - Hold (Ih) (Max) 4 A
Height - Seated (Max) 0.504" (12.80mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 100 A
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.350" L x 0.122" W (8.90mm x 3.10mm)
Product Status Active
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 60 mOhms
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 21 mOhms
Mfr Eaton - Electronics Division
Current - Trip (It) 6.8 A