PTV142B20E120AB503
Bourns Inc.
Prodotto No:
PTV142B20E120AB503
Descrizione:
POT 50K OHM 1/20W CARBON LINEAR
Bushing Thread M9 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Series PTV142B
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Bourns Inc.
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Rectangular - 0.551" x 0.528" Face (14.00mm x 13.40mm)