R1116D151B-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Prodotto No:
R1116D151B-TR-FE
Pacchetto:
SON1612-6
Descrizione:
IC REG LIN 1.5V 150MA SON1612-6
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 18 µA
PSRR 70dB ~ 53dB (1kHz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SON1612-6
Control Features Enable
Series R1116x
Package / Case SOT-563, SOT-666
Protection Features Over Current
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V
Voltage Dropout (Max) 0.86V @ 150mA