RC0402DR-0740K2P
YAGEO
Prodotto No:
RC0402DR-0740K2P
Produttore:
YAGEO
Pacchetto:
0402
Descrizione:
RES 40.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Composition Thick Film
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Tolerance ±0.5%
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Temperature Coefficient ±100ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0402
Ratings -
Resistance 40.2 kOhms
Series RC
Power (Watts) 0.063W, 1/16W