REG113EA-2.85/250
Texas Instruments
Prodotto No:
REG113EA-2.85/250
Produttore:
Texas Instruments
Pacchetto:
8-VSSOP
Descrizione:
IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 500 µA
Voltage - Input (Max) 10V
PSRR 65dB (120Hz)
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 400mA
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 1 mA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-VSSOP
Control Features Enable
Series -
Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Texas Instruments
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V
Voltage Dropout (Max) 0.41V @ 400mA