RHT1V101MDN1
Nichicon
Prodotto No:
RHT1V101MDN1
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 35V T/H
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 325 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 25mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RHT
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.25 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 100 µF