RL81C181MDN1PX
Nichicon
Prodotto No:
RL81C181MDN1PX
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V T/H
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RL8
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 5 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 180 µF