RP401N271C-TR-FE
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Prodotto No:
RP401N271C-TR-FE
Pacchetto:
SOT-23-5
Descrizione:
1A PWM/VFM STEP-UP DCDC CONVERTE
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Fixed
Current - Output 500mA
Output Configuration Positive
Topology Boost
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-23-5
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.6V
Series RP401x
Function Step-Up
Package / Case SC-74A, SOT-753
Frequency - Switching 1.2MHz
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.7V