RR50E102MDN1KX
Nichicon
Prodotto No:
RR50E102MDN1KX
Produttore:
Nichicon
Descrizione:
CAP ALUM POL 1000UF 20% 2.5V T/H
Guida per l'utente
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 2.5 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 663 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 5mOhm
Ratings -
Series FPCAP, RR5
Type Polymer
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 6.63 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 1000 µF