RT9025-25ZSP
Richtek USA Inc.
Prodotto No:
RT9025-25ZSP
Produttore:
Richtek USA Inc.
Pacchetto:
8-SOP-EP
Descrizione:
IC REG LIN POS ADJ 2A 8SOP
Guida per l'utente
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1.2 mA
PSRR -
Voltage - Input (Max) 5.5V
Output Type Adjustable (Fixed)
Number of Regulators 1
Current - Output 2A
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) 5.5V
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOP-EP
Control Features Enable, Power Good
Series -
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr Richtek USA Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V (2.5V)
Voltage Dropout (Max) 0.3V @ 2A